• Armenia 28.9. - 1.10.2017

V týchto dňoch sa naša p. učiteľka M. Bolibruchová zúčastnila semináru Different countries - one history, ktorý sa uskutočnil v Arménsku. Program bol nasledovný:

• Zoznamovacie aktivity: ice-breakers, teambuilding;
          • Rozdelenie do pracovných skupín
          • Prednášky
          • orientácia v portáli eTwinning
          • možností ponúkané PC aplikáciami: napr. https://kahoot.it/
          • Prezentácie projektov
          • Hľadanie partnerstiev
          • Prehliadka hlavného mesta Jerevan
          • Galavečer
          • Odovzdávanie diplomov

Cieľ a fázy projektu:

• Hlavným cieľom je rozvíjať jazykové a kooperačné zručnosti organizovaním výmeny medzi rôznymi účastníkmi.
          • Október – december: účastníci projektu sa rozhodnú pre inovatívnu, regionálnu alebo tradičnú hru, resp. hru, ktorá už neexistuje. V tejto fáze ju  upravujú , vytvárajú pravidlá a hľadajú informácie o histórii hry.
          • Január – apríl: účastníci projektu pripravia „game box" s históriou, pravidlami a všetkými komponentmi, ktoré k hre patria v anglickom jazyku; urobia video ukážku hry v aplikácii padlet.
          • Máj: keď si všetci účastníci projektu navzájom vymenili hry, prebehne on-line hlasovanie o najinovatívnejšiu, najnáročnejšiu, najzábavnejšiu či najkooperatívnejšiu zo všetkých hier. Z video ukážok a fotodokumentácie vytvoríme časopis.

Členovia tímu:

Október 2017

ZADANIE 1:Opýtaj sa svojich rodičov, starých rodičov, aké spoločenské hry sa hrávali v detstve.

Niektoré odpovede:

• VRECKÁ S VODOU: hra sa hrala vonku; cieľom bolo trafiť protihráča, aby bol čo najviac mokrý, najmokrejší hráč vypadol; najsuchší hráč vyhral.
          • DVE MINCE A HRNČEK: hra sa dala hrať vonku aj vo vnútri; cieľom bolo dosťať jednu mincu pomocou druhej do nádoby. Komu sa to podarilo najskôr alebo na menej pokusov, vyhral.
          • HLINENÉ GUĽÔČKY (tzv. HLINENKY): hra sa hrala vonku na tvrdom, ale rovnom teréne; vyhĺbila sa jamka, cieľom hry bolo dostať guľôčky, čo najskôr do jamky.
          • GOMBÍKY: hra sa hrala vonku alebo vo vnútri, cieľom hry bolo dostať všetky svoje gombíky za cieľovú čiaru, pomocou najväčšieho gombíka.
          • GUMA: hrala sa vonku alebo vo vnútri; dva konce gumenej šnúry sa zviazali dokopy, dvaja hráči držali gumu nohami a tretí hráč skákal tzv. škôlku. Vyhral ten, komu sa prvému podarilo prejsť všetky úrovne bez pomýlenia.

VÝSLEDOK: rozhodli sme sa, že nájdeme viac informácii ku guľôčkovej hre.

ZADANIE 2: Opýtaj sa rodičov alebo starých rodičov, či si pamätajú na hru s hlinenými guľôčkami, a aké boli pravidlá k tejto hre.

Rodičia si na guľôčky pamätali, ale takmer nik nepoznal pravidlá, takže naša vedúca p. uč. Bolibruchová našla pravidlá už zabudnutej hry CVRNKANÁ na internete. Rozstrihané nám ich dala domov, aby sme spolu s rodičmi vymysleli v akom poradí pôjdu logicky za sebou. Takmer všetci mali zadanie správne. V škole sme sa rozdelili do dvojíc alebo do trojíc a tvorili sme anglickú verziu pravidiel.

VÝSLEDOK: Každý tím vytvoril knižočku s pravidlami hry CVRNKANÁ po slovensky a po anglicky.

November 2017

Zadanie 3: Vyskúšať si hru priamo v teréne

Vyskúšali sme hrať na trávniku, odbíjať hlinenky pomedzi trávu bolo dosť náročné. Vyskúšali sme teda hrať aj na bežeckej dráhe, ale loviť guličky v piesku bolo tiež náročné. Avšak keby bolo teplejšie experimentovali by sme ďalej. Ako to robili tí naši starkí?

VÝSLEDOK: Nakoniec sa nám najviac darilo na  bežeckej dráhe.

Január, 2018

ZADANIE 4: Vytvoriť novú inovatívnu verziu guľôčkovej hry s použitím rovnakých komponentov, ale s novými pravidlami.

Každý tím vytvoril nové pravidlá a predstavil ich triede. Rozhodli sme sa zrealizovať hru, ktorú vymyslela Bianka so svojím tímom, pretože mali jednoduché pravidlá, zato veľmi zaujímavé.

Výsledok: Spísali sme anglickú verziu pravidiel a vyrobili, čo bolo potrebné (zachraňovala nás aj p. uč. Chladná, pretože sme nevedeli čím namaľujeme terč na zadnú stranu obrusu).

Február 2018

ZADANIE 5: Vyskúšať hrať novú verziu guľôčkovej hry TRIAFANÁ priamo v teréne

VÝSLEDOK: Počas hry sme menili pravidlá, napríklad namiesto troch guličiek sme sa rozhodli pre šesť guličiek rovnakej farby ako farby terča. Keď guľôčka skončila na políčku rovnakej farby, body sa zdvojnásobili.

Zaslali sme hru s tradičnými aj inovatívnymi pravidlami do prvej zúčastnenej krajiny, ktorou bolo Francúzsko. Odtiaľ poputuje hra do inej krajiny, a znova do ďalšej, až obehne všetky zúčastnené krajiny a vráti sa znova k nám. My budeme tiež postupne dostávať hry z každej krajiny a všetky si s našim tímom vyskúšame.

V priebehu mája 2018 vyberieme najzaujímavejšiu hru.  Ak budeme úspešní, pôjdeme na olympiádu do Francúzska, kde si tieto hry zahráme osobne s ďalšími členmi tímov zo zúčastnených krajín.