• Aktivity - 2020/2021

•

Nový šk.rok. 2020/2021 sme boli v škole iba mesiac a pol a opäť sme prešli na dištančné vzdelávanie. Tak sme naše akcie nemohli realizovať. Začali sme až po návrate do školy, rovesnícke vzdelávanie na Deň Zeme, zber odpadu, týždeň bez odpadu, exkurzia na triedičku odpadu.

Týždeň bez odpadu

Viac ako polovicu z toho, čo vyhadzujeme, tvoria obaly. Prvotnou funkciou obalu je ochrana výrobku, v dnešnej dobe sa však jeho funkcia mení na „pútač“, niečo, čo nás má zaujať, aby sme si výrobok kúpili. Spolu s výrobkami si teda kupujeme aj obal, častokrát nie jeden a častokrát úplne zbytočný, ktorý končí v koši bez toho, aby sme sa nad jeho funkciou vôbec zamysleli.

Predchádzanie vzniku odpadov (minimalizácia) je na prvom mieste tzv. odpadovej hierarchie.  Aby si deti  lepšie uvedomili, koľko odpadu vyprodukujú, rozhodli sme sa, že tento týždeň od 10.05. do 14.05. bude u nás Trieda bez odpadu. Každý žiak si odpad, ktorý vyprodukuje v rámci triedy, zoberie zo sebou. Opäť sme žiakom pripomenuli,  aby si nebalili desiaty do plastových sáčkov a nosili  desiatu v boxoch. Členovia kolégiá budú každý deň kontrolovať po šiestej vyučovacej hodine, ako to ktoré triedy dodržiavajú.  Aj takým malým skutkom pomôžeme našej Zemi.

Návšteva triedičky odpadu

13.05. 2021 sme so žiakmi  kolégia Zelenej školy navštívili triedičku odpadu v obci Breza.  Pán Michal  Vrábeľ nás previedol celou prevádzkou, povysvetľoval nám, ako to tam celé funguje. Najskôr nám ukázal skládku skla, ktoré práve vysýpalo auto a upozornil nás na veci, ktoré tam boli nahádzané a nemajú tam čo robiť. Sklo sa dá sto percentne recyklovať, ale keď tam ľudia nahádžu kadečo, pracovníci skládky to musia ručne vyberať.

Potom sme sa presunuli do haly, kde prebieha triedenie žltých vriec, v ktorých majú byť iba plasty. Pracuje tu dvadsať žien, ktoré nám ochotne ukázali, ako a kde máme čo triediť. Vysypané plasty idú po páse, kde sa všetko pekne ručne triedi. Odporúčala by som poslať tam každého, kto do týchto vriec hádže to, čo tam nemá byť, ako detské plienky, topánky, kabelky, odpad zo záhrady a pod. Po pol hodine práce pri páse sa nám točila hlava a boli sme radi, že ideme vonku. Pre deti to bol poriadny zážitok a dúfam, že si navždy zapamätajú, čo nepatrí do žltých vriec. O svojich zážitkoch budú informovať celú školu.