• Máme radi Slovensko

• Naša obec Krušetnica

Obec Krušetnica leží v Podbeskydskej vrchovine pri sútoku Bielej Oravy a Novotianky(Klinianky) (Zemepisné súradnice: 49°23' N a 19°17' E.). Stred obce sa nachádza v nadmorskej výške 656 metrov (chotár od 640 m do 944 m). Vrchovitý povrch chotára so širokými chrbtami je rozrytý hlbokými dolinami potokov. Má strmé stráne.

Krušetnica bola pomenovaná podľa rastliny krušica, ktorá tu v minulosti rástla. Najvyšším vrchom je Kýčera, ktorý má 944m. Môžeme sem chodiť na turistiku, pretože je tu veľmi pekná príroda. Celou našou dedinkou sa tiahne náučný turistický chodník, na ktorom môžeme voľným okom pozorovať množstvo lúčnych, vodných i lesných živočíchov, no i množstvo rastlín, kríkov a stromov. Tu si môžeme oddýchnuť aj v altánkoch a pripraviť si chutnú opekačku. Tento  42 km dlhý náučný chodník spája tri oravské dediny - Krušetnicu, Lomnú a Hruštín. Chodník v sebe spája relax, oddych, ale aj poučenie.

Dominantou našej dediny je rímsko-katolícky kostol. Bol postavený v rokoch 1811-1828 a je v barokovom štýle. Je zasvätený svätému Michaelovi Archanjelovi. Nachádzajú sa v ňom aj krásne sochy a maľby. Najväčšou zaujímavosťou nášho kostola je hrob kňaza Imricha, ktorý je pochovaný vo vchode do kostola. Bola to jeho vôľa byť z pokory pochovaný vo vchode, aby všetci, ktorí idú do kostola, prešli po jeho hrobe.

Ďalšie informácie:

Krátku prezentáciu o našej škole si môžete pozrieť tu: