• Preventívne programy v šk. roku 2022/23

• Každoročne naša škola spolupracuje s CPP Námestovo a prihlasuje žiakov na preventívne programy podľa aktuálnych potrieb jednotlivých tried, ktoré sú prispôsobené našim požiadavkám. V školskom roku 2022/23 sa žiaci zúčastnili týchto preventívnych programov:

1.A  - Rozvoj kognitívnych funkcií

Cieľ aktivity: podporiť rozvoj kognitívnych funkcií u žiakov prvého  ročníka.

Žiaci absolvovali spolu 4 hodiny s p. psychologičkou. Stretnutia boli zamerané na rozvíjanie kognitívnych funkcií vo všetkých zložkách sluchovej a zrakovej percepcie. Žiaci riešili úlohy orientované na rozvíjanie tvorivého myslenia. Cez hrové edukačné aktivity sme posilňovali poznávacie funkcie, predovšetkých diferenciáciu, pozornosť a pamäť.

2.A   -   Kooperácia v triede, komunikácia v triede

Cieľ aktivity: optimalizovať sociálnu a psychickú reguláciu správania, rozvíjať sociálne zručnosti, vzťahy, komunikáciu, zlepšiť klímu, interpersonálne vzťahy v triede.

Žiaci mali 5 dvojhodinových stretnutí s p. psychologičkou, kde si žiaci prostredníctvom zážitkových aktivít precvičovali spoluprácu. Aktivity boli zamerané na na získanie pozitívnych skúseností so spolužiakmi a budovanie vzťahov.

3.-4.A -  Kooperácia v triede

Cieľ aktivity: optimalizovať sociálnu a psychickú reguláciu správania, rozvíjať sociálne zručnosti, vzťahy, komunikáciu, zlepšiť klímu a interpersonálne vzťahy v triede

Žiaci mali 5 dvojhodinových stretnutí. Aktívne diskutovali s p. psychologičkou o medziľudských vzťahoch v ich triede. Zamerali sa na sebapoznanie a vzájomné spoznávanie spolužiakov.  Premýšľali nad vznikom konfliktných situácií v rámci triedy a nad dodržiavaním pravidiel. Precvičovali kooperáciu medzi spolužiakmi.

5.A -  Adaptácia na druhý stupeň ZŠ, zvládanie záťaže, vzájomná spolupráca a porozumenie

Cieľ aktivity: rozvíjať sociálne zručnosti u žiakov, zlepšiť komunikáciu a interpersonálne vzťahy v triede.

Žiaci mali 6 dvojhodinových stretnutí, kde sa p. psychologičky venovali identifikácii vzťahov v triede, aktivitami na podporu adaptácie po nástupe na druhý stupeň. Využívali aktivity na podporu spolupráce a porozumenia. Formou diskusie rozoberali iné možnosti komunikácie a riešenia konfliktov. Žiaci vedia definovať vhodné spôsoby komunikácie a riešenia konfliktov.

5.B   -  Adaptácia na druhý stupeň ZŠ, zvládanie záťaže, poruchy správania, Teambuilding – budovanie a rozvoj tímovej spolupráce, klíma triedy

Cieľ aktivity: adaptovať žiakov na  2. stupeň ZŠ

6.A   -    Šikanovanie, kyberšikana

Cieľ aktivity: informovať žiakov o rizikách šikanovania a kyberšikanovania

Žiaci absolvovali 3 dvojhodinové stretnutia, kde riešili tému šikanovania  a kyberšikanovania. Žiaci boli oboznámení so znakmi a prejavmi kyberšikanovania. Diskutovali na danú tému a dozvedeli sa rôzne formy pomoci. Prostredníctvom danej témy  sa žiaci oboznámili o primeranej a slušnej komunikácii nielen na sociálnych sieťach, ale aj v triednom kolektíve. Boli využité rôzne aktivity na podporu kooperácie a empatie s cieľom podporiť súdržnosť v skupine.

8.A -   Komunikácia v triede, šikana a kyberšikana, drogová prevencie, problematika poruchy prijímania potravy

Cieľ aktivity: informovať o závislostiach, šikanovaní, kyberšikanovaní

Žiaci absolvovali spolu 6 hodín preventívneho programu zameraného na látkové a nelátkové závislosti, zvyšovanie informovanosti o nebezpečenstvách a rizikách návykových látok. Žiaci diskutovali o fungovaní v triede a o spôsoboch riešenia konfliktných a náročných situácií. Žiaci si osvojili základné znaky, prejavy a formy pomoci pri šikanovaní a kyberšikanovaní.

9.A  -  Prevencia závislostí, prevencia a eliminácia agresivity a šikanovania v školskom prostredí, média, násilie v médiách, hoaxy, ...

Cieľ aktivity: informovať o závislostiach, šikanovaní, kyberšikanovaní

Žiaci absolvovali spolu 4 hodiny preventívneho programu zameraného na látkové a nelátkové závislosti, zvyšovanie informovanosti o nebezpečenstvách a rizikách návykových látok. Žiaci diskutovali o fungovaní v triede a o spôsoboch riešenia konfliktných a náročných situácií. Žiaci si osvojili základné znaky, prejavy a formy pomoci pri šikanovaní a kyberšikanovaní.