Zelená škola - metodika 7 krokov
1. Kolégium
Kolégium Zelenej školy je akčná skupina programu na škole. Sú to motivovaní ľudia zo školy a jej okolia, ktorí majú chuť iniciovať zmeny na škole a koordinovať ich, zažívať nové veci a získavať cenné zručnosti a skúsenosti s prácou v tíme. Hlavnú rolu v kolégiu Zelenej školy majú žiaci a študenti, ale Zelená škola nie je len o práci kolégia – potrebná je aj spolupráca s ostatnými učiteľmi, nepedagogickým personálom, rodičmi, zástupcami obce či miestnych organizácií.
2. Enviromentálny audit
Ak chceme prispieť k zmenám fungovania na škole, je nutné poznať východiskový stav. Environmentálny audit skúma vplyv školy na životné prostredie. Viete, koľko na škole miniete vody alebo vyprodukujete odpadu? Pomocou environmentálneho auditu budete vedieť, ako je na tom škola vo vybranej téme a získate cenné poznatky, ktoré využijete nielen na vyučovaní, ale aj pri plánovaní zmeny súčasného stavu.
3. Enviromentálny akčný plán EAP
Máte aj vďaka environmentálnemu auditu nápady, ako by mohla vyzerať vaša škola? Spíšte si ich a rozhodnite sa, ktoré z nich viete premeniť na skutočnosť. Enviromentálny akčný plán je kompas, ktorý vám pomôže ísť za vašimi cieľmi a ostať na vami vytýčenej ceste. Je to plán praktických krokov a vzdelávacích aktivít, za ktoré sú zodpovední najmä žiaci a prebiehajú v spolupráci s celou školskou komunitou. Tieto aktivity idú do hĺbky v jednej zosiedmich tém programu.
4. Monitoring a hodnotenie
Hodnotenie a monitoring je priebežné sledovanie toho, ako vám na škole ide plnenie aktivít z environmentálneho akčného plánu. Budete sa tešiť, keď vďaka monitoringu zistíte, že vám všetko vychádza tak, ako ste plánovali. Prínosné ale bude aj to, keď zistíte, že sa vám niečo nedarí – vďaka pravidelnému vyhodnocovaniu aktivít nájdete chybu včas a budete ju môcť upraviť, aby všetko klapalo ako hodinky. Tento proces je cenný pre prípravu žiakov na reálny život.
5. Proenviromentálna výučba
O životnom prostredí sa na školách učí v rámci rôznych predmetov. Naším cieľom je teoretické informácie z učebníc preniesť do praxe. Výučba je v Zelenej škole prepojená s praktickými činmi, a tak sa environmentálne témy stávajú súčasťou bežného života. Ak chcete do vyučovania vniesť nové nápady, nechajte žiakov učiť sa navzájom (rovesnícke vzdelávanie). Environmentálne smerovanie školy je vhodné zakomponovať aj do školského vzdelávacieho programu.
6. Informovanie a zapojenie komunity
Informovanie a zapojenie komunity znamená, že o aktivitách na škole informujete nielen rodinu, ale aj priateľov či okolie školy. Tomuto účelu poslúžia nástenky, školský časopis, internetová stránka školy či profily školy na sociálnych sieťach. Najlepšie sa zviditeľníte, ak zorganizujete výstavu, deň otvorených dverí alebo napíšete do miestneho či regionálneho média. Ak nechcete byť na svojej ceste sami, zavolajte si na pomoc ďalších – informovanie môže škole pomôcť pri nadväzovaní spolupráce s rodičmi či možnými podporovateľmi.
7. Ekokódex
Ekokódex je spoločné umelecké znázornenie hodnôt vašej školy a návod k ohľaduplnému správaniu sa k životnému prostrediu pre každého, kto navštevuje školu.