• 1. workshop SR - ČR

          • Naša škola sa zapojila do projektu cezhraničnej spolupráce v rámci programu Interreg V-A Sk CZ s partnerskou školou Masarykova základní škola Návsí. Tento mikroprojekt je zameraný na poznávanie a ochranu prírodného, kultúrneho a duchovného bohatstva oboch krajov s názvom "Chránime prírodné, kultúrne a duchovné bohatstvo našich predkov."

            Obe naše školy spolupracujú už od marca tohto roku na spoločných aktivitách, ktoré sme si určili v harmonograme prác pri pracovných stretnutiach. Všetka táto práca vyústila do našej prvej spoločnej návštevy - workshopu, kde žiaci našej školy navštívili Masarykovu základnú školu v Návsí. A že sa na to riadne tešili, už mesiac dopredu zisťovali, kedy sa už pôjde, vybavovali si pasy a občianske preukazy, veď cestovať za hranice to nie je len tak.

            Do projektu sú zapojení žiaci 1.-2. ročníka a 5.-6. ročníka našej školy. Dňa 22.6.2022 sme o 7.30 konečne vycestovali na vytúžený výlet - workshop. Žiaci mali od rána dobrú náladu, pomáhali s nakladaním pomôcok pre svojich nových kamarátov. Cesta plynula rýchlo a počasie bolo nádherné. Po 1,5 hodine sme v zdraví docestovali do obce Návsí, kde nás už čakali naši partneri. Pred školou sme sa privítali, a naživo zoznámili so svoimi novými kamarátmi. V rámci projektu sme si vopred vypracovali zoznamovacie dvojjazyčné pracovné listy, s ktorými sme sa aj odfotili.

            Harmonogram bol bohatý a mali sme čo robiť, aby sme všetko stihli. Najskôr sme sa boli posilniť obloženými žemľami, buchtami a pitným režimom. Rozdelili sme sa na 2 skupiny: mladší a starší žiaci.

            Prvá časť workshopu  - dopoludnie

            Žiaci 1.-2. ročníka

            • prechádzka novou krásnou cyklotrasou v obci Lomná (Horní a Dolní),
            • návšteva "zemědělského dvorku", kde sa žiaci stretli so zvieratkami vo voľnom výbehu, mohli si ich ohmatať, pohladkať a vidieť, ako sa žije farmársky sen. 
            • návšteva Lomňanského múzea - replika pôvodnej školy, ktorá bola presťahovaná do skanzemu v Rožnove pod Radhoštěm. Žiaci si vyskúšali sedieť v pôvodných laviciach, vypočuli si, ako kedysi prebiehala taká výučba v starých školách.
            • oddychová zóna Stezka zbojníků, kde sa žiaci naozaj vyšantili a osviežili.

            Žiaci 5.-6. ročníka

            • prechádzka novou krásnou časťou cyklotrasy a turistická prechádzka v obci Lomná (Horní a Dolní),
            • návšteva "zemědělského dvorku", kde sa žiaci stretli so zvieratkami vo voľnom výbehu, mohli si ich ohmatať, pohladkať a vidieť, ako sa žije farmársky sen. 
            • návšteva Lomňanského múzea - replika pôvodnej školy, ktorá bola presťahovaná do skanzemu v Rožnove pod Radhoštěm. Žiaci si vyskúšali sedieť v pôvodných laviciach, vypočuli si, ako kedysi prebiehala taká výučba v starých školách.

            Po dopoludňajšom programe nás autobus doviezol naspäť do obce Návsí, kde už nás všetkých čakal výborný obed - polievočka, špagety, ovocie, zelenina, pitný režim aj dezert. Po obede nás už čakal spoločný program zameraný na enviromentálno-prírodovené aktivity na ihrisku. Žiaci boli zatriedení do skupín - väčší s menšími pomiešaní aj slovenskí aj českí, aby si vzájomne pomáhali pri plnení úloh. Mali rôzne stanovištia a cieľom bolo doplniť krížovky a tajničky podľa jednotlivých zadaní. Najrýchlejšie družstvá prichádzali na kontrolu, ale pozor, ak neboli výsledky spracované správne a bez chyby, čas im nebol zarátaný, kým nedostatky neodstránili. V závere boli odmenené 3 najrýchlejšie družstvá, ale sladké odmeny dostali členovia všetkých družstiev. V závere sme sa zhromaždili na vyhodnotenie celého dňa, kde sme sa znova pohostili a žiaci odchádzali domov s vrecúškami plnými odmien a propagačných darčekov. Pán riaditeľ všetkým poďakoval za spoluprácu a návštevu a my sa všetci tešíme na záver septembra, keď ich privítame my v našej škole aj obci, a veríme, že im prichystáme min. taký dobrý program, ako oni nám.

          • Poznáváme naše jehličnaté a listnaté stromy ČR

          • V blízkém okolí naší školy se nacházejí četně se vyskytující dřeviny v Návsí. A tak si mohli prvňáčci osahat nebo i očichat, které to jsou. Listy dalších listnáčů pak nosili do třídy a společně s šesťáky vyráběli naučné karty s českými i slovenskými názvy.

            Jehličnany poznávali se zavázanýma očima po hmatu a pomocí čichu. Fotky větviček s jehličím a šiškami lepili na výkresy a celé je orámovali otiskáváním daných jehlic.

            Na závěr si zkusili vyplnit jednoduchý kvíz na dané téma.

             

          • Pampeliškový ráj v areálu základní školy v Návsí ČR

          • Žáčky 1. B vylákal ze třídy žlutý koberec, který jednoho slunečného dne pokryl zadní část školního areálu. 

            Děti si natrhaly pampelišky, spletly si slušivé věnečky, vyzkoušely si malování na papír pampeliškou a travinami. Aby se natrhané pampelišky zužitkovaly, květy jsme ve třídě usušili a poté uvařili čaj. Naši kamarádi ze Slovenska nám přivezli výborný pampeliškový med, který bylinkovému čaji dodal ještě lepší chuť a vůni.

            Spolužáci ze 6. B také nezaháleli a nejenže nakreslili hezké pampeliškové obrázky, ale také dali hlavy dohromady a probudili v sobě básníky amatéry, aby napsali krátkou ódu na smetánku lékařskou. 

             

          • Vychádzka do okolia školy SR

          • Žiaci prvého stupňa ZŠ, zapojení do mikroprojektu, boli spolu na jarnej vychádzke do okolia školy, kde fotili rôzne rastlinky, poznávali ich, neskôr spracovali informácie a vypracovali pracovné listy.

            Že sa im to veľmi páčilo, posúďte sami. Vnikla aj prvá edukačná pomôcka vo forme pracovného listu, hneď v 3 cudzích jazykoch. Tento edukačný materiál pošleme aj našim českým partnerom do Návsí.

            Viac vo fotogalérii nižšie, alebo klikni tu: Vychádzka do prírody

          • Výroba medu z púpavy SR

          • Naši žiaci potom pokračovali výrobou medíka, kde prepojili nielen vedomosti z prvouky, ale aj matematiky. Každý žiak musel nazbierať presne 20 hlavičiek púpavy. Urobili si z nich kôpky, ktoré potom spojili dokopy a premiestnili sa do kuchynky, kde začala tá pravá príprava.

            Vo fotogalérii nižšie môžete vidieť, ako to celé prebiehalo a ako každý žiak priložil ruku k dielu. Dňa 2.6.2022 sme pracovne navštívili našich partnerov z obce Návsí v Českej republike a ako darček dostali náš žiakmi vyrobený medík, ktorý použijú do čaju všetci žiaci zapojení do projektu z Masarykovej základní školy z Návsí.

            Fotogaléria: Výroba medu

          • Poznávanie rastlín - Pexeso SR

          • Aj naši žiaci 2. stupňa (5.-6. ročník) sa zapojili do projektu. Taktiež poznávali bylinky a rastlinky, ktoré sa vyskytujú na našich lúkach a v záhradách. Najskôr obrázky nakreslili, zvýraznili, následne boli oskenované a vzniklo z nich krásne dvojjazyčné pexeso, ktoré je zároveň vhodnou edukačnou pomôckou k učivu nielen biológie, prvouky, ale taktiež oddychovou zábavnou hrou, ktorá trénuje postreh, rýchlosť a pamäť.

            Žiakov táto práca naozaj tešila, hlavne keď videli výsledok svojej práce aj s logom školy. Tento edukačný materiál získajú všetci účastníci projektu na záverečnom workshope v septembri.

          • Zvieratká zakaždým inak SR

          • Naši žiaci pokračovali ďalšími úlohami a vytvorili ďalší edukačný materiál, tentokrát o zvieratkách. Hľadali toľko spôsobov využitia šablón, že je až neuveriteľné, čo všetko z toho môže vzniknúť. Boli to síce výtvarné práce, ale kľudne poslúžia aj pri tvorbe projektov na hodinách prvouky, biológie,...

            A čo všetko s nimi dokázali?

            1. vymaľovať
            2. vystrihnúť strednú časť
            3. vystrihnúť vonkajšiu časť
            4. využiť ako šablónu na maľovanie na inom výkrese
            5. vystrihnuté časti vymaľovať - aj vnútorné, aj vonkajšie
            6. no a najkrajšie dopadli prírodné obrazy, kde žiaci využili prírodu všade okolo seba a vytvorili nádherné prírodne obrazy. 

            Veď posúďte sami. Šablóny znova poslúžia nielen nám, ale aj našim českým partnerom. Veľmi sa tešíme, keď využijú svoje okolie školy na tvorbu týchto prírodných zvieratiek.

            Fotogaléria je dostupná tu: Prírodné obrazy

          • Vyrábíme herbář rostoucích rostlin v okolí naší školy ČR

          • Jaro letos na sebe nechalo trochu déle čekat, ale jakmile se začaly ukazovat první rostlinky na zahradě naší školy a v jejím širším okolí, vyrazily dvojice šesťáků na průzkum. Jeden rostlinu opatrně vytrhnul, doma vylisoval, druhý pak stejnou kytičku nafotil a obrázek vytiskl. Společně tak svou práci zvěčnili na výkres, v atlase rostlin našli její název a pojmenovali ji. Tak jak se budou byliny postupně ukazovat, budou i dvojice ve své práci pokračovat. 

            Karty poslouží k vytvoření kvízu v online prostředí, kdy žáci k naskenované kartě s rostlinou přiřadí jak český tak slovenský název. Své uplatnění najdou i v samotném vyučování botaniky v hodinách přírodopisu.

             

          • Kdo uloví lepší fotku? ČR

          • Žáci 6. B dostali zapeklitý úkol, a to najít a ulovit hmyz vyskytující se v Návsí. Pokud už se podařilo nějakého zástupce nejčetnějšího druhu naší planety objevit, ulovit jeho fotku byl téměř nadlidský výkon, protože co neuteklo, to uletělo :-). Svou sbírku fotek žáci doplnili ze svých domácích „zásob“.

            Z obrázků jsme vytvořili pexeso, tak se podívejte, jak to celé dopadlo. Galéria

             

             

             

          • Naše obec Návsí

          • Když dostali prvňáčci za úkol namalovat obec Návsí, ve které leží naše škola, nečekala jsem několikahodinovou mravenčí práci šestiletého dítěte.  Jakoby si ty mravence, které máme v logu a zdobí nám i budovu školy jak zvenčí, tak i zevnitř, vzal za vzor náš Vojtíšek - nejmenší ze všech prvňáků. Úchvatné dílo!

             

             Šikovní sedmáci vytvořili naopak hezké prezentace o naší obci, tak se přesvědčte sami a podívejte se, jak si s tím poradili. Prezentace: 

            Obec_Navsi_-_prezentace_1.pdf

            Obec_Navsi_-_prezentace_2.pdf

             Kvíz - „Jak dobře znáš svoji školu?“

            Už jste si někdy položili otázku, kolik schodů, východů, záchodů najdete ve vaší škole? 

            My jsme to zkusili, spojili jsme síly teď už druháků a sedmáků, abychom zjistili, jak dobře svou školu znají. Jestli si myslíte, že větší přehled měli na sto procent ti starší, mýlíte se, protože naše drobotina má smysl pro detail, a tak své starší kamarády dokázali překvapit a pomohli při vyplňování kvízu svými postřehy. Podívejte se na fotky.

             

          • 2. workshop

          • Ráno sme privítali našich partnerov v Krušetnici. Slávnostne sme zahájili stretnutie príhovormi p. starostky T. Pacoňovej, p. riaditeľky M. Olešovej, p. učiteľky S. Rusnákovej. Predstavili sme projekt. Predstavením informačno-edukačných tabúľ, ktoré sme vďaka projektu získali, nás sprevádzala p. zástupkyňa A. Miklušáková. Nasledoval hlavný program pre hostí: návšteva unikátneho Múzea kávy v Krušetnici aj s ochutnávkou. Žiaci aj plnili úlohy, ktoré boli zamerané na environmentálnu výchovu. V poobedňajších hodinách program pripravilo Združenie mladých farmárov na Slovensku – ASYF, ktoré na stretnutí propagovalo tradície a život na vidieku hravou formou. Deti si mohli vyskúšať okrem výroby korbáčikov aj dojenie trenážnej Maliny, poznávanie strukovín a rôznych hier.  Nechýbal obed, občerstvenie či pitný režim.

            Všetky projektové aktivity vychádzali z hlavného cieľa: získanie informačno-edukačných tabúľ. Podarilo sa nám získať tabule: Koleso vedomostí – Vtáky, Objaviteľ – Stopy zvierat, Aromaterapia – mágia záhradných bylín, Schopnosti včelára, Dendrofón – akustické vlastnosti dreva. Všetky aktivity priamo súviseli s tematikou tabúľ. Vzniklo množstvo materiálov, napr.  zber byliniek a rastliniek, herbáre našich rastlín, predstavovanie s lapbookom, poznávanie drevín, poznávanie hmyzu, výroba medu, pexesá, šablóny so živočíchmi, pracovné listy s environmentálnou tematikou,...

            Týmto sa chceme poďakovať účastníkom a realizátorom za pomoc pri realizácii mikroprojektu. Taktiež Fondu malých projektov v rámci programu Interreg V-A Sk Cz za možnosť zrealizovať aktivity, možnosť zoznámiť sa a stretnúť s českými priateľmi.

            Fotogaléria

        • Zoznam fotoalbumov

          zatiaľ žiadne údaje
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje