• Koordinátor prevencie

• Koordinátor prevencie a jeho úlohy

• V dôsledku spoločensko-ekonomického vývoja sme na Slovensku zaznamenali nárast sociálno-patologických javov, ktoré sa v spoločnosti prejavili aj v náraste problémového a rizikového správania u žiakov základných a stredných škôl. Prvé problémy v správaní žiakov sa začínajú objavovať u čoraz nižších vekových kategórií. Tento nárast sa odzrkadľuje aj v každodennej práci učiteľov. Škola, predovšetkým základná, plní viaceré funkcie, je dominantným výchovným a socializačným činiteľom a zohráva nezastupiteľnú úlohu aj pri prevencii.
          • Osobitné miesto na základných školách patrí koordinátorom prevencie a iných sociálno-patologických javov. Jeho pôsobenie v školách legislatívne zabezpečil Zákon o výchove a vzdelávaní (školský zákon) č. 245/2008 v a § 130 ho zaradil k ďalším zložkám systému výchovného poradenstva a prevencie. Je to učiteľ, ktorý zastrešuje, koordinuje a usmerňuje aktivity v rámci prevencie.
          • Pedagogicko-organizačné pokyny pre školy odporúčajú stanoviť v školách funkciu koordinátora prevencie drogových závislostí a iných sociálno-patologických javov, ktorého úlohou bude v spolupráci s vedením školy iniciovať preventívne aktivity a koordinovať prevenciu ako integrálnu súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu. Riaditeľ základnej školy určí z radov učiteľov koordinátora prevencie na základe osobnostných predpokladov a odborných spôsobilostí. Koordinátor prevencie spolu s riaditeľom školy vypracujú plán prevencie resp. preventívnych aktivít na príslušný školský rok, ktorý vychádza zo strategických   dokumentov SR či EÚ.

Ciele koordinátora prevencie:

• zisťuje názory a postoje žiakov,
            • zdôrazňuje význam primárnej prevencie,
            • pôsobí na posilňovanie hodnotového systému mládeže na princípe rovesníckeho pôsobenia a na výchovu študentov k zdravému životnému štýlu,
            • podporuje vlastné aktivity žiakov,
            • zapája celý pedagogický zbor do systému prevencie,
            • spolupracuje s rodičmi žiakov

Oblasti, ktorými sa zaoberá koordinátor :

• prevencia pred užívaním návykových látok – legálnych (alkohol, tabak, lieky...) i nelegálnych,
            • prevencia pred násilím a šikanou,
            • prevencia pred záškoláctvom
            • prevencia pred kriminalitou, vandalizmom a inými formami násilného správania,
            • prevencia pred ohrozovaním mravnej výchovy mládeže,
            • prevencia pred xenofóbiou, rasizmom, intoleranciou,
            • prevencia pred patologickým hraním,
            • prevencia pred diváckym násilím,
            • prevencia pred komerčným sexuálnym zneužívaním detí, syndrómom týraných a zneužívaných detí,
            • prevencia pred sociálno-patologickými náboženskými hnutiami, sektami.

Koordinátor prevencie:

Ing. Beáta Grajciarová

• Užitočné linky

Veľký prieskum! Táto neresť je u detí najčastejšia - Hashtag.sk

63,000 pupils 'play truant every day' | UK | News | Express.co.uk

Svetevity.sk - POMOC! Moje dieťa fajčí. Ako sa správať, keď na to prídete?