• Zahájenie šk. roka 2024/25

• Milí rodičia, milí žiaci,

blíži sa 2. september, kedy sa začne nový šk. rok 2024/25. Už sa na Vás tešia nielen pani učiteľky a p. učiteľ, ale aj p. asistentky, vychovávateľky aj p. kuchárky. Tento slávnostný deň začne už tradične sv. omšou v kostole o 7.30. Následne sa žiaci presunú bez školských tašiek do školy, kde prebehne slávnostné zahájenie šk. roka. V tento deň už bude vydávaný aj obed (noví žiaci ešte nepotrebujú čip na prebratie obedu). Školský klub v tento deň nebude. Materská škola pracuje v bežnom režime. Veľmi sa na Vás všetci tešíme.

V pondelok je potrebné nahlásiť aj stratené čipy (ak niekto nevie nájsť).

• Vlastný krúžok?

•  A prečo nie... 😉😉😉Aj naša škola sa snaží stať sa školou 21. storočia a rozšíriť možnosti pre našich žiakov rozširovaním ponuky záujmových krúžkov. Preto, ak máš rád prácu s deťmi, spĺňaš predpoklady a vieš niečo zaujímavé ponúknuť, si u nás vítaný/á. 😘😘😘Pre bližšie informácie napíš na zskrusetnica@orava.sk

• Ako zvládnuť nástup do školy

• Začiatok školského roka pomaly klope na dvere, preto ponúkame krátky zoznam aktivít, ktoré môžu podľa odborníkov pomôcť Vašim deťom (ale aj Vám) lepšie zvládnuť návrat do školy ak s nimi začnete už teraz.

• Upravovať denný režim – nenechať deti ráno dlho vyspávať a večer ponocovať, ideálne je stanoviť si hodinu, kedy sa vstáva a chodí spať (školáci potrebujú 9-11 hodín spánku). Postupne obmedzovať televíziu a čas strávený na PC, tablete a mobile.

• Zamerať sa na zdravie dieťaťa, ak si všimnete nejaké zmeny, napr. žmúrenie a pod., je vhodné absolvovať lekárske vyšetrenia ešte pred nástupom do školy. Všímajte si aj zmeny v správaní dieťaťa.

• Precvičovať hravou formou matematiku, písanie a čítanie. Učebnice nevyťahujte a venujte tomu pár minút denne, aby ste nedosiahli opačný efekt.

• Motivovať a povzbudzovať, s dieťaťom sa veľa rozprávajte, nestrašte ho školou, vysvetľujte mu, čo ho čaká. Môžete sa zaoberať aj výberom krúžku, o ktorý by dieťa malo záujem. Spolu začnite pripravovať školské pomôcky podľa vkusu dieťaťa, urobte si veselú rozlúčku s prázdninami...

• Ak máte doma prváčika, vysvetľujte mu krok za krokom, ako to v škole bude vyzerať, o zmysle školy, jej pravidlách a vyzdvihujte pozitíva. Spoločne si prezrite stránku školy, kde nájdete množstvo informácií, ale aj fotografií zo školských podujatí na ktoré sa môže tešiť.

• Dbajte na správny výber školskej tašky (kvalitný materiál, ľahká, nastaviteľné popruhy, kopírujúca tvar chrbtice) prezúviek (s pevnou pätou, ľahké, vzdušné, nízke, mäkké a ohybné, z prírodných materiálov na suchý zips alebo šnurovacie), začnite nacvičovať denný režim, ideálne raňajkovanie v dohodnutý čas.

Popri týchto starostiach nezabúdajte ani na seba, doprajte si čas na odpočinok, lebo len vyrovnaný rodič môže plnohodnotne podporovať svoje deti.