• POVINNOSTI RODIČOV

Každý rodič, resp. zákonný zástupca, s trvalým pobytom na území SR je povinný prihlásiť dieťa, ktoré dovŕši do 31. 8. 2023 šiesty rok života do prvej triedy základnej školy. Táto povinnosť sa viaže na zápis do školy, v lokalite, kde má dieťa trvalý pobyt alebo do inej školy vybranej zákonným zástupcom. Nie je preto rozhodujúce, či majú záujem o súkromnú školu alebo školu v inom obvode a tam dieťa prihlásia a následne i umiestnia. Od povinnej školskej dochádzky nemožno nikoho oslobodiť.

TERMÍNY ZÁPISU DO ŠKOLY

Zákon ukladá, že zápisy na základných školách prebiehajú v období od 1. do 30. apríla. V tomto roku  na našej škole prebehne zápis v dňoch 13. apríla 2023 v predbežnom čase od 13,00 hod.  v budove ZŠ.

PRIEBEH ZÁPISU

Pri zápise bude potrebné predložiť  rodný list dieťaťa (ak ste ho nepripojili k elektronickej prihláške), občiansky preukaz zákonného zástupcu, prípadne rozhodnutie o zverení dieťaťa do výchovy (stačí fotokópia), vyplnený dotazník (v záložke doklady),  podľa potreby doklad o zdravotnom znevýhodnení.

V prípade, ak má riaditeľ školy k dispozícii všetky požadované dokumenty, rozhodne o prijatí dieťaťa do základnej školy.

ODKLAD ŠKOLSKEJ DOCHÁDZKY

Pokračovanie v predprimárnom vzdelávaní

Vstup do školy je jednou z najvýznamnejších udalostí v živote dieťaťa. O tom, či bude v škole šťastné, rozhoduje aj čas nástupu do nej.

Ak do školy nastúpi dieťa, ktoré na školské prostredie nie je pripravené, môžu sa vyskytnúť problémy. Nemusí stačiť tempu výučby a začne zaostávať. Bude mu trvať oveľa dlhšie osvojiť si základné poznatky zo školy, stratí sa pocit radosti. Dať dieťa do školy skôr aj napriek tomu, že na to podľa odborníkov ešte nie je pripravené, zanecháva na dieťati negatívne stopy.

Na známky nezrelosti dieťaťa na školu upozorní rodičov často aj učiteľka v materskej škole, kam dieťa chodí. Ak sa vyskytnú nejaké pochybnosti, rodičia by mali navštíviť Centrum poradenstva a prevencie (CPP) a všeobecného lekára. Dieťa spravidla absolvuje testy školskej zrelosti a podľa ich výsledkov ako aj celkového zhodnotenia bude vydaný odborný posudok.

Zákonom č. 245/2008 Z.z. v znení účinnom od 1.1.2021 sa zrušil inštitút odkladu začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky ako aj inštitút dodatočného odloženia plnenia povinnej školskej dochádzky.

Riaditelia ZŠ:

- už  nesmú v rámci zápisu detí na plnenie povinnej školskej dochádzky od šk. roku 2021/2022 rozhodovať o žiadosti zákonných zástupcov o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, pretože sa nielenže tento inštitút zrušil v školskom zákone, ale aj podľa znenia §5 ods. 3 zákona č. 596/2003 Z.z účinného od 1.1.2021 už o tejto veci nemajú kompetenciu rozhodovať.

Odporučia zákonným zástupcom, aby v MŠ požiadali riaditeľku o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho  vzdelávania.

Riaditelia MŠ:

- už zákonným zástupcom detí alebo zástupcom zariadenia pred zápisom  nemôžu odporúčať požiadať o odklad, ale  zákonným zástupcom detí, alebo zástupcom zariadenia pred zápisom na povinnú školskú dochádzku môžu odporúčať  len požiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania, pričom ich musia upozorniť, že k žiadosti o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania musia doložiť:

- písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie

- písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast

- informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia

Dieťa, ktoré dovŕši 6 rokov veku do 31. 08., na zápis do základnej  školy bude musieť ísť. Tam bude zákonný zástupca dieťaťa sám iniciatívne informovať riaditeľa školy o tom, že požiada riaditeľku MŠ  o pokračovanie povinného predprimárneho vzdelávania .

Zdroj: Portál o vzdelávaní a sebarozvoji: www.eduworld.sk

• Forms and letters

• Number of visits