- Školský podporný tím
- Školský špeciálny pedagóg
- Pedagogický asistent
- Koordinátor prevencie
- Rozvíjanie zrakového vnímania
- Rozvíjanie sluchového vnímania
- Rozvíjanie jemnej motoriky
- Rozvíjanie orientácie v čase a intermodality
- Precvičovanie seriality a pravo-ľavej orientácie a orientácie v priestore
- Skrížená lateralita
Rozvíjanie zrakového vnímania
-
Rozvíjanie zrakového vnímania
- nasledujúce cvičenia sú nevyhnutné pre každé dieťa – najmä 1. a 2. ročníka, ktoré potrebuje trénovať a zdokonaliť zrakové vnímanie, zrakové rozlišovanie (zrakovú diferenciáciu), zrakové zapamätávanie a zrakovú analýzu a syntézu – schopnosti potrebné pri písaní (správnom opisovaní a prepisovaní textu) a čítaní (poznávanie a zapamätávanie písmen, dodržiavanie hraníc slov, viet, orientácia v texte)
- sú nevyhnutné pre dieťa s dysgrafiou (vývinová porucha písania, ktorá sa prejavuje celkovou výraznou neúhľadnosťou písma, jeho tvarom, rozdielnou výškou a kolísajúcim sklonom)
- sú nevyhnutné pre dieťa s dyslexiou (vývinová porucha čítania, znížená schopnosť správne čítať)
- sú nevyhnutné pre dieťa s dysortografiou (vývinová porucha prejavujúca sa v neschopnosti správne sa písomne gramaticky vyjadrovať)
- sú nevyhnutné pre dieťa s ťažkosťami v matematike, geografii ( priestorová orientácia, orientácia na číselnej osi, rysovanie, geometria)
- sú výborne využiteľné pre dieťa s ťažkosťami s pozornosťou
Pre všetky uvedené cvičenia je potrebné vytvorenie príjemnej pohody a vylúčenie rušivých podnetov. Tieto cvičenia je vhodné predostrieť dieťaťu ako zábavnú a relaxačnú aktivitu prostredníctvom ktorej sa nielen potrénuje a zdokonalí v problematických oblastiach, ale pravidelným a usilovným cvičením sa mu podarí mnohé ťažkosti aj úplne odbúrať. Školská práca preň nebude taká namáhavá, bude sebaistejšie, samostatnejšie, rýchlejšie a úspešnejšie.
Pre nás – dospelých, je dôležité vedieť, že súčasne trénuje nielen zrakové rozlišovanie, ale aj orientáciu, manuálnu zručnosť, trpezlivosť, sústredenie, predstavivosť a fantáziu, organizáciu vlastnej činnosti, zručnosti spolupráce, buduje si pocit spolupatričnosti a úspešnosti.
V rámci cvičení na zrakovú diferenciáciu si bližšie rozoberiem tieto oblasti :
1. Vnímanie „figúra – pozadie“ – medzi viacerými zrakovými vnemami rovnakého druhu (pozadie), musí dieťa vedieť vybrať konkrétny a udržať ho v centre svojej pozornosti (figúra). Musí vedieť odlíšiť podstatné od nepodstatného. Ak má dieťa ťažkosti, prejavuje sa to nepozornosťou, dezorientáciou pri práci, ťažkosťami najmä v čítaní. Ako cvičiť
- rozlišovanie a určovanie niekoľkých navzájom sa prekrývajúcich prvkov , pričom z každého musí byť spoznateľná nejaká časť (napr. viaceré geometrické tvary, farby, tlačené písmená, číslice, zvieratá, predmety, ovocie, zelenina, hračky,...) – začíname od jednoduchších s menším počtom prvkov, výrazne farebne rozlíšených, zložitejšie varianty sú pomiešané prvky z viacerých oblastí (napr. ovocie s hračkami), alebo prvky bez farby
- rozlišovanie a určovanie písmen, slabík, slov – vytlačených na „rušivom „ podklade – pozadí (napr. pásikavom, husto bodkovanom, štvorčekovom, ...)
- zakresľovanie do štvorcovej siete- na štvorčekový papier – podľa predlohy (body, obrazce)
- spájanie bodov (podľa čísel, podľa písmen abecedy)
- vyfarbovanie obrázkov podľa legendy (napr. 7 – žltá, 3- oranžová,...)
2. Zrakové rozlišovanie – vnímanie určitého predmetu pri rôznych podmienkach, v rozličnej polohe. Ak túto schopnosť dieťa nemá dostatočne rozvinutú, tak má ťažkosti s rozpoznaním písmena (číslic) v slabike, slove, vete, hoci písmeno (číslicu) izolovane pozná a vie pomenovať.
Pracujeme najskôr s konkrétnymi predmetmi, potom použijeme obrázky a potom pracovné listy.
- rozlišujeme vonkajšie znaky – triedime do skupín – podľa farieb, podľa veľkosti, podľa tvaru ( kocky, korálky, geometrické tvary, mince, šróby, cestoviny, gombíky, cukríky)
- vyhľadávame a radíme tvary podľa predlohy (napr. navliekanie korálok, navliekanie cestovín, vytláčanie rôznych pečiatok, farebné kocky, geometrické tvary)
- používame vymaľovánky, kde je farebná predloha a druhú stranu má dieťa vyfarbiť rovnako podľa vzoru
- vyhľadávame farby v priestore – hľadáme v miestnosti čo je červené, ....
- vyhľadávame tvary v miestnosti – hľadáme všetko, čo má tvar trojuholníka
- porovnávame obrázky – hľadáme rozdiely
- využívame rôzne detské mozaiky a stavebnice, obrázkové kocky – kde dieťa skladá podľa návodu
- kreslíme podľa návodu – detské knižky, kde sú zobrazené postupy kreslenia ( napr. zviera, kvetov, ...)
- využívame tiene a farebné obrázky – spájame
- spájame tvary s výrezmi – puzzle ( obrázkové, aj bez obrázkov – len povystrihované kúsky)
- veľmi vhodné sú tangramy ( 7 geometrických tvarov, ktoré sa skladajú do obrázkov podľa predlohy)
- skladanie origami (papierové skladačky podľa predlohy – dieťa si môže vyskladať zoologickú záhradu)
- lúštenie správ podľa piktogramov
3. Vnímanie polohy v priestore - ak je oslabené, prejavuje sa v škole zámenou tvarovo podobných písmen a číslic (b-d-p, m-n, u-n, a-o, 6-9) pri čítaní.
Pracujeme najskôr s konkrétnymi predmetmi, potom použijeme obrázky, abstraktné obrazce, číslice, písmená a potom pracovné listy. Najskôr hľadáme rovnaký tvar, potom hľadáme odlišné tvary.
- zo skupiny predmetov vyberáme všetky rovnaké predmety (napr. z lentiliek všetky červené, z kociek všetky malé, z korálkov všetky lesklé,...)
- v skupine predmetov hľadáme rovnaké dvojice, trojice (napr. budíky, ktoré ukazujú rovnaký čas, lopty, ktoré majú rovnaké pásiky, svetre, ktoré majú rovnaký vzor, koláčiky s rovnakou náplňou,...)
- dokresľujeme predmety podľa predlohy (napr. 4 šály – len jeden je kompletne dokreslený, ostatné treba dokončiť podľa neho, snehuliaci – jeden je úplný, ostatným niečo chýba –treba dokresliť, aby boli všetci rovnakí, vhodné sú aj jednoduché domčeky, zvieratká, tvár, autá, lode,...)
- rozlišujeme a porovnávame zrkadlovo otočené obrázky
- rozlišujeme a porovnávame tiene (obrysy, siluety, výrezy) a skutočné veci (predmety, rastliny, zvieratá, postavy, dopravné prostriedky, budovy, ...)
- v rade alebo stĺpci vyškrtávame odlišné tvary (napr. v rade je väčšina kytíc s piatimi kvetmi, ale len jedna s desiatimi,...)
- dokresľujeme 2 odlišné obrázky
- zakresľujeme obrázky do štvorcovej siete podľa predlohy (rovnaké úlohy mávajú v geometrii v pracovných zošitoch) – začíname s vyznačovaním jednotlivých bodov, postupne prechádzame k zakresľovaniu čiar, jednoduchších a zložitejších obrázkov. Tu je vhodné, aby dieťa nahlas komentovalo, čo práve robí a prečo pracuje práve takto. Predchádza sa tak chybným riešeniam.
4. Zraková pamäť – je dôležitá pre čítanie – aby si dokázalo znovu vybaviť, čo bolo napísané v učebnici, v zošite, čo bolo zvýraznené.
- pri výraznejších ťažkostiach začíname trénovať prekresľovaním jednoduchého obrázku podľa predlohy, ktorú dieťa stále vidí (pre lepšiu orientáciu mu môžeme pomôcť aj zvýraznením obrysov )
- postupujeme tak, že dieťaťu na určitú dobu ukážeme jednoduchý obrázok, ktorý má potom opísať, nakresliť
- dieťaťu ukážeme rad predmetov (bábiky, autíčka, zvieratká, predmety v domácnosti), postupne z nich uberáme, pridávame, premiestňujeme ich, dieťa má postrehnúť zmenu
- veľmi vhodné sú hry pexeso
- podľa predlohy modelujeme z hliny, modelovacej hmoty, cesta, plastelíny
- napodobňovanie videných pohybov
- hľadajú chyby na popletených obrázkoch ( napr. v lese práčka, bocian v hniezde na zemi, žaba na strome, mačka v psej búde, lyžiar na snehu na kolieskových korčuliach, rybár pri bazéne, mačka má 5 nôh, lev má dlhé uši,...)
- postrehovanie (predmetov, obrázkov, písmen, číslic, slabík, slov) – na krátku chvíľu ukážeme a v plynulom slede pokračujeme, dieťa má identifikovať, čo videlo
- obmena predchádzajúceho – v tmavej miestnosti na chvíľu osvetľujeme predmety, dieťa ich vzápätí pomenováva ( môžeme bez pomenovania osvietiť napr. 5 predmetov, až potom ich dieťa vymenuje,...)
- podobne môžeme postrehovanie využiť aj pri hre s hádzaním kociek – na malú chvíľu dieťa vidí všetky bodky na kockách ( 2,3,...5) a má ich buď len vymenovať, alebo urobiť súčet
- z farebných kociek postavíme jednoduchú stavbu, potom zakryjeme, dieťa má za úlohu postaviť takú istú, alebo vybrať rovnaký počet kociek, kocky – skladačky - rovnakej farby, veľkosti, tvaru,...
5. Zraková analýza a syntéza – ide tu o schopnosť zložiť a rozložiť obrazec, doplniť chýbajúcu časť do celku, podľa časti určiť – domyslieť celok.
Táto schopnosť je dôležitá pri písaní na diktát, pri prepise (z tlačenej formy do písanej), aj pri opise ( opisovanie písaného textu).
- skladanie rôznych druhov stavebníc, mozaiky ( podľa predlohy, aj podľa fantázie)
- skladanie puzzle, rozstrihaných obrázkov ( najskôr na pravidelné časti, potom aj na nepravidelné)
- skladanie a usporadúvanie deja, jednoduchého kresleného príbehu (napr. vývojové štádium motýľa, žaby, komiksu, obrázkov v rôznych ročných obdobiach, obrázkov pracovných postupov) –podľa časovej postupnosti
- skladanie rozstrihaného textu ( jednoduché – hádanka, vtip, básnička, neskôr aj text v próze – podľa tvaru vystrihnutých častí)
- lúštenie krížoviek, osemsmerovky
- hry zamerané na vytváranie slov ( so zrakovou oporou ) – Scrabblle
- hra Double ( obrázkové, so symbolmi, s číslicami, písmenami, slovami)
-