Daloš Drahoš - z Lehoty, nar. 1962
Dňa 14.9.2020 zavítal do našej školy pán Drahoš Dalož, multiinštrumentalista. Výrobe tradičných hudobných nástrojov sa venuje 25 rokov. Prvé praktické skúsenosti z výroby nástrojov získaval v dielni Jána Bartolena v Nitre. S ním sa zúčastnil na stretnutí výrobcov o cenu Ladislava Lenga pri FSP Detva, s ním zakladal svoju pracovňu v Lehote. Prvým nástrojom vyrobeným nim bola G fujara, pretože to bol nástroj pri počúvaní ktorého sa mu niesli príjemné zimomriavky po tele. Neskôr šesťdierové píšťaly, dvojačky , koncovky, kostené handrárske píšťalky, no a nakoniec gajdy. Drahoš Daloš navštevoval folklórne festivaly (Myjava, Detva, Východná) i menšie regionálne festivaly – najskôr ako divák, postupne ako účinkujúci s FS ZOBOR pri SPU v Nitre, neskôr sólista. Podieľal sa na príprave programov ekumenického festivalu Dní kolied kresťanov Slovenska, Gajdošské fašiangy v Malej Lehote, FF Východná a iné.
Svoje hudobné nástroje vystavoval v Paríži, Zurichu, Berlíne, aj na svetovej výstave hudobných nástrojov vo Frankfurte, v Bruseli a i. Vďaka tomu sa jeho nástroje dostali na všetky kontinenty (s výnimkou Antarktídy) a tam sa na nich hrá aj hudba iných žánrov. Z ocenení a diplomov si cení tituly Instrumentum Excellens udelené jeho hudobným nástrojom na FSP v Detve.
Folklórne podujatie bolo určené pre žiakov ročníkov 1.-5. Pán Dalož predstavil žiakom hudobný nástroj fujaru, priblížil im výrobu tohto nástroja prostredníctvom filmu, v ktorom žiaci videli, aké drevo treba hľadať – bazu – ako sa drevo opracúva, vŕta, zdobí. Hra na fujaru bola nádherná, pán Dalož nielen fujary vyrába, ale ich aj ováda a vie na nich krásne hrať. Našim žiakom predstavil aj iné hudobné nástroje- rôzne píšťaly, ktoré vyrába zo šípkového dreva. Naši žiaci videli a počuli ďalší hudobný nástroj – gajdy – kožené aj umelé, veľmi sa im páčili aj gajdy, aj hra na nich, spoločne si zaspievali ľudové piesne pre deti. V ďalšej časti pán Dalož predstavil našim žiakom včelárstvo. Porozprával žiakom o včelách a ich práci. Prostredníctvom filmu žiaci videli, ako včely v úli pracujú, aké majú úlohy, ako prichádza na svet nová včela, dĺžku života včiel, štatistické údaje o včelách. V praktických ukážkach žiakom ukázal včelárske oblečenie – jeho jednotlivé časti, samozrejme niektorých žiakov vyobliekal a boli z nich malí včelári. Ukázal dymák, rámiky, med. Každý žiak dostal pracovný list o včelách, kde boli zhrnuté všetky informácie, ktoré sa dozvedeli. Gajdovačka a včelárstvo sa deťom veľmi páčili, naučili sa veľa zaujímavých informácií. Ďakujeme p. Drahošovi Daložovi za krásne a poučné predstavenie.