Kam nechodí slnko, tam chodí lekár
(aby tomu tak nebolo)
To, čo si naši starí rodičia všimli už dávno, v súčasnosti potvrdzujú a vysvetľujú mnohé vedecké výskumy. Slnečné žiarenie je pre človeka veľmi významné a priamo vplýva na naše zdravie.
- Keď je naša pokožka vystavená slnečnému (UV) žiareniu, produkuje dôležitý vitamín D.
- Slnečné žiarenie prospieva aj T – lymfocytom (dôležitý typ bielych krviniek). Modrá zložka svetelného spektra zvyšuje ich aktivitu a z lenivcov sa stávajú neposední bojovníci, čo je našej imunite bezpochyby na prospech.
- Slnečné lúče prúdiace do našich domácností ničia v prachu zhruba polovicu baktérií, ktoré sa spájajú s vznikom respiračných ochorení.
Vitamín D
D vitamín vstupuje do mnohých imunologických a metabolických procesov, priaznivo ovplyvňuje našu imunitu, rôzne srdcovocievne ochorenia, či dokonca cukrovku. Je nenahraditeľný v liečbe osteoporózy (rednutia kostí) ochorení obličiek, či udržiavaní zdravého chrupu. Jeho ochranný účinok pred niektorými druhmi rakoviny je tak silný, ako nič iné. Naopak, jeho deficit sa spája s astmou, kožnými ochoreniami (psoriázou), depresiami a únavou.
Problém je v tom, že podľa mnohých výskumov ho máme málo aj v čase, kedy ho očakávame najviac, teda v letných mesiacoch. V jesennom a zimnom období máme slnečných dní veľmi málo, vlnová dĺžka UV žiarenia nie je dostačujúca a ak ešte použijeme krém s UV faktorom 8 (rôzne kozmetické prípravky – krycie krémy, podkladové bázy, make up majú často SPF aspoň 15!), syntéza vitamínu sa znižuje až o 95%. Ak potrebnú dávku vitamínu nevieme získať zo slnka, môžeme ho doplniť stravou. Bohaté na vitamín D sú:
Rybí tuk (z tresčej pečene), mastné ryby (haringy, slede, tuniak, losos, sardinky v oleji), krevety, vaječný žĺtok, obohatené potraviny o vit. D (džúsy, mlieko, cereálie..), huby, avokádo, hrášok, lucerna, kokos, či kakao.
Z bežnej stravy získavame vitamínu D pomerne málo, a preto k zabezpečeniu jeho optimálnej hladiny musíme jeho množstvo dopĺňať. Pri užívaní výživových doplnkov musí ísť o dávku aspoň 800 IU. D vitamín patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a jeho vysoké dávky sú toxické. Takáto stav sa ale objavuje výnimočne a pri veľmi vysokých dávkach. Ideálne je hladinu vitamínu sledovať u obvodného lekára.
Čo odporúčajú odborníci?
- Zistený nedostatok čo najskôr upraviť, najmä pri poruchách imunity a spomínaných ochoreniach.
- Konzumovať potraviny bohaté na vitamín D , napr. morské ryby aspoň dva krát týždenne.
- Užívať kvalitný, najlepšie jednozložkový prípravok (nie s vápnikom a podobne) s jedlom, pre deti sú vhodné kvapky, či žuvací vitamín.
- Vystavovať svoju pokožku slnku aspoň pol hodiny denne ( šilt, okuliare, čiapky, rukavice či ochranný krém bránia tvorbe D vitamínu!). V období „zubatého“ slnka sa rakoviny nemusíme obávať.
Samozrejme, ani vitamín D nie je zázrak, ktorým vieme vyriešiť všetky zdravotné problémy. Na druhej strane, ak sú vaše deti alebo vy často chorí, prípadne Vás trápia spomenuté zdravotné problémy, je jednoduché overiť si Vašu hladinu vitamínu D. Jeho doplnenie môže Vašim deťom a Vám výrazne pomôcť k tomu, aby ste boli zdravší a cítili sa lepšie.